Maoryska Nowa Zelandia

Nowa Zelandia - najdalej na południe wysunięta część Oceanii. Najdalszy punkt na mapie świata, do którego dolecieć można z Europy przemieszczając się na wschód… lub zachód


To wyspiarskie państwo, o którego kształcie decydują dwie wyspy, zróżnicowane pod względem klimatu i ukształtowania – pokryta lodowcami i wysokimi górami Wyspa Południowa oraz pełna gejzerów, gorących źródeł i wciąż aktywnych wulkanów Wyspa Północna, na której wylądowali przed 1000 r. podążający drogą gwiazd, polinezyjscy Maorysi.


Nowa Zelandia to po maorysku Aotearoa – „Kraj długiej, białej chmury”, którą po raz pierwszy zobaczył mityczny podróżnik o imieniu Kupe. Według wyobrażeń Maorysów, Wyspa Północna to wielka ryba (po maorysku Te-Ika-a-Maui), którą bohater Maui złowił na łodzi - dzisiejszej Południowej Wyspie. Góry i rzeki obu wysp kształtowały się w wyniku bohaterskich czynów herosów, bowiem każdy, zamieszkały przez Maorysów kawałek ziemi ma swoją mityczną historię.


„Z jakiej góry pochodzisz? Jaka jest Twoja rzeka?” – zapytałby Cię Maorys, chcąc dowiedzieć się kim jesteś. Recytowanie „whakapapa” - genealogii danej rodziny i plemienia, to tradycyjny element ceremonii powitania w Marae – maoryskim „Domu Spotkań”. Oprócz historii o rzece i górze zostaną wymienieni „tupuna” – przodkowie, oraz historie ich wędrówek. Opowieść sięgać może do czasów mitycznych, albowiem Maorysi są dumnymi potomkami dawnych bohaterów.


To właśnie na maoryskiej Nowej Zelandii, wśród dzikiej i tajemniczej przyrody, która nam kojarzy się głównie z fantastyką „Władcy Pierścieni”, oraz w pobliżu oceanu wyobrażanego jako mityczny bóg Tangaroa, ma swoje korzenie sztuka masażu MA-URI®. To właśnie tutaj, mieszkając w małej maoryskiej wiosce, masażyści MA-URI® przechodzą część swojego treningu.